Biodiverzitás fontossága: évelőágyás, Máglya köz – Parkfenntartó

Miért fontos, hogy környezetünk zöldfelületein minél nagyobb mértékű legyen biodiverzitás? A biodiverzitást figyelembe vevő parképítés során kialakított zöldfelületek az élővilág sokszínűsége mellett sokkal ellenállóbbak, gondozásuk kevesebb vegyszert igényel, hozzájárulnak a városi levegő minőségének javításához, a hőszigethatás csökkentéséhez, de még a fenntartása is gazdaságosabb. Ráadásul a virágzási ciklusok váltakozását kihasználva akár folyamatosan színesben pompázhat a környezet – amiért a lakosság is rajong értük.

Miért kell megőrizni a biodiverzitást városi környezetben?

A biodiverzitás alapvetően az élőlények – növények, állatok, mikroorganizmusok – sokféleségét és az őket befogadó élőhelyek változatosságát jelenti. Ez a sokféleség biztosítja az ökológiai egyensúlyt, amely nélkülözhetetlen a természetes környezet stabilitásához és fenntarthatóságához. Minél változatosabb egy zöldfelület, annál ellenállóbb.

A természetesen kialakult zöldterületek – jellemzően erdők – saját maguk hozzák létre a biodiverzitást, és teremtik meg nemcsak a növények, hanem az állatok számára is a változatos élőhelyet. Ha ez nem alakulna ki, akkor a terület önfenntartása felborulna, ami az élővilág pusztulásához vezetne.

Városi környezetben egyre több helyen próbálják megteremteni a természetes környezetet imitáló zöldterületeket, azonban a következővel tisztában kell lennünk:

Minden városi zöldterület mesterségesen kialakított, így biodiverzitás szempontjából amit az erdőben a természet elvégez, azt a városban az embernek kell pótolnia.

Hol érdemes biodiverz zöldfelületet kialakítani?

Röviden, mindenhol. A biodiverzitás figyelembe vétele nemcsak park- vagy kertépítés során fontos, de akár irodai és belsőkertek építése, vagy zöldtető építése esetén is érdemes figyelembe venni. A terület mérete sem döntő, hiszen akár egy kis, pár négyzetméteres terület is jelentősen hozzájárulhat környezete biodiverzitásának növeléséhez.

Biodiverzitás fontossága: Balance Hall zöldtető – Parkfenntartó

A biodiverzitást akár egy zöldtetőn is érdemes megteremteni

A biodiverz parkok előnyei: önfenntartó, gazdaságos és látványos

A biodiverz zöldterületeken található növények sokszínűsége jelentősen növeli az ökoszisztéma ellenálló képességét, stabilitását és egyben az önfenntartását is. Ezek összességének köszönhetően a növények könnyebben és egészségesebben fejlődnek, így minden jótékony hatásuk – levegő tisztítás, árnyék, stresszoldás stb. – hatványozottan érvényesülnek.

Hogyan növeli a növényi sokféleség a parkok stabilitását?

A növények sokfélesége az ellenállóképességüket is növeli, mert ha egy adott növény vagy faj nem sikeres egy szezonban, a park változatos összetétele lehetővé teszi más fajokból származó előnyök kihasználását. Ezáltal stabilabbá téve a zöldterület fenntartását és hasznosítását.

A biodiverz parkok természetes védekező képessége: kártevők és stresszhatások ellen

Minél változatosabb egy park növényállománya, annál jobban képes ellenállni a kórokozóknak, kártevőknek és a környezeti stresszhatásoknak, például az aszálynak vagy hirtelen időjárás változásoknak.

Fenntartható üzemeltetés: hogyan csökkentik a biodiverz parkok a költségeket?

A szárazságtűrő növények alkalmazása különösen előnyös a biodiverz parkokban, mert ezek a fajok mély gyökérzetük révén hosszabb száraz időszakokat is átvészelnek, így kevesebb öntözést igényelnek. Ez nemcsak víztakarékos megoldás, hanem csökkenti a fenntartási költségeket és a környezet terhelését is.

A biodiverz parkok gazdasági előnyei közé tartozik, hogy a változatos növényzet révén csökken a vegyszerhasználat szükségessége, mivel a természetes ellenségek és kártevő szabályozók jobban működnek egy sokszínű élőhelyen.

Biodiverzitás és esztétika: hogyan teszik a biodiverz parkok szebbé környezetünket?

Bár a biodiverzitást alapvetően az élőlények életterének biztosítását jelenti, van egy el nem hanyagolható előnye is, amelyet minden zöldterület kialakításnál figyelembe kell venni: a biodiverzitás lenyűgözően szép.

Növények, elsősorban virágok, évelők ültetésénél érdemes figyelembe venni, hogy a virágzási ciklusok váltakozzanak, ezzel garantálva, a folyamatosan virágzást. Ezáltal a park, vagy akár ez egy tetőkert is, folyamatosan látványos, a kilátogatók számára élmény nyújt és jelentősen hozzájárul a stresszoldáshoz.

Biodiverzitás fontossága: méhlegelő, évelőágyás – Parkfenntartó

A biodiverzitás fontos része, hogy gondoskodjunk a méhek és más rovarok életteréről, táplálék forrásáról

Méhlegelő, bogárhotel, madáritató – hogyan növelik a biodiverzitást?

Egyre többször találkozhatunk a városi parkokban, de akár sávelválasztó keskeny zöldfelületeken is méhlegelőkkel, parkokban felállított parányi bogárhotelekkel és akár irodaházak kertjében elhelyezett madáritatókkal is. Ezek kis odafigyeléssel csodákra képesek.

Miért létfontosságúak a méhlegelők a városi ökoszisztémákban?

Egy Albert Einsteinnek tulajdonított mondás szerint az emberiség csak négy évvel élné túl a méhek kipusztulását. Miért érdemes a növények beporzását végző rovarokra odafigyelni?

A természetben a méhek könnyen boldogulnak, a városokban viszont hiányoznak a számukra létfontosságú élőhelyek és táplálékforrások. Ezért terjed egyre több helyen a méhlegelők kialakítása, amely a méheken kívül még számos rovarnak nyújt otthont, így ezek az odúk nemcsak a beporzásban, de a kártevők elleni küzdelemben is fontos szerepet játszanak. Óriási előnyük, hogy gyakorlatilag bármilyen kis területen is ki lehet őket alakítani.

Biodiverzitás fontossága: bogárhotel, rovarhotel – Parkfenntartó

A bogárhotelek nemcsak látványosak, de segítenek a rovarok betelepedésében is

A bogárhotel nemcsak látványos, de tényleg hasznos is

Az épített környezet nemcsak a méhek, de a többi rovar életterét is jelentősen csökkenti a városokban, pedig a meglétük létfontosságú. Ezért találkozhatunk egyre több közparkban apró madárházakra hasonlító bogárhotelekkel, amikben különböző átmérőjű odú van kialakítva. Ezek lehetővé teszik, hogy a rovarok könnyebben betelepedjenek a parkokba, segítve annak biodiverzitását.

A nyári melegben egyre fontosabbá válnak a madáritatók

Nemcsak a rovarokról, a madarakról is gondoskodnunk kell, ha szeretnénk, hogy partnereink maradjanak a biodiverzitás fenntartásában. Általánosan elfogadott tény, hogy késő ősztől kora tavaszig – amikor nehéz élelmet találniuk, – érdemes etetni őket. „Tavasztól őszig nem ajánlott etetni a madarakat, hiszen ilyenkor bőven találnak természetes táplálékot, az etetés pedig megzavarhatja a szokásaikat és betegségeket is terjeszthet.”

A nyári melegben és szárazságban ehelyett a madáritatók, madárfürdők kialakításával és a vízutánpótlás biztosításával segíthetünk nekik. Ez nagyon hálás feladat, hiszen ahol parkban, magánháznál, irodai kertben vagy akár zöldtetőn madáritatót helyeznek el, ott garantált lesz a madárcsicsergés – és ezzel a kártevők elleni védekezés is.

Biodiverz zöldfelületek a Parkfenntartótól

A biodiverzitásnak annyi előnye van, hogy a kérdés nem is az, megéri-e, hanem hogy hogyan lehet minden zöldterületet a biodiverzitást figyelembe véve kialakítani. Ebben segítenek munkatársaink, akik több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek biodiverz zöldterületek kialakításában és a biodiverzitás fenntartásában.