A közpark építés árát sok tényező befolyásolja, amelyeket érdemes már a tervezés fázisában végig gondolni. A parképítésben szerzett több évtizedes tapasztalatunk alapján összegyűjtöttük, milyen tényezők befolyásolják a költségeket, mire érdemes figyelni. Illetve pár ötletet is adunk, hogyan őrizhető meg egy park értéke a lehető legtovább.
Közpark építés előnyei
A közparkok előnyeit szinte fel sem kellene sorolni, hiszen az épített környezetben már egy kisebb zöldfelület is önmagáért beszél. Valójában azonban sokkal több előnyük van, mint első hallásra gondolnánk, amelyeket azért érdemes még a tervezés előtt végig gondolni, hogy kihasználják ezeket az előnyöket, a park pedig a lehető legtöbb funkciót ellássa és a legszélesebb közönség számára legyen vonzó.
Társadalomra gyakorolt hatás
A közpark építés egyik célja, hogy a használóinak pihenésre és kikapcsolódásra alkalmas helyet biztosítson. Emellett számos pozitív hatása van: a stresszoldástól, az egészséges életmódra ösztönzésen át a sportolási lehetőségek biztosításáig, de a szociális kapcsolatokat is segíthetik.
Környezeti hatás
Városi, épített környezetben a közparkok növelik a zöldfelületet, ami által javítják a levegő minőségét, csökkentik a hőszigethatást és nyáron a város felmelegedését, valamint elősegítik a biodiverzitást az élővilág fejlődését.
Gazdasági előnyök
Egy közpark megtérülését nehéz nyomon követni, de számos gazdasági előnyei lehetnek. A közelükben nő az ingatlanok értéke, cégek által létrehozott közparkok esetében pedig javul a cég megítélése és kapcsolata a környéken lakókkal.
Hol lehet közparkot építeni?
Közparkok építését általában önkormányzatok rendelik meg és önkormányzati területen helyezkednek el.
Emellett egyre elterjedtebb, hogy nagyobb lakópark vagy ipari park építésekor a kivitelező alakít ki közparkot, amelynek kivitelezési költségét átvállalja, majd átadja az önkormányzatnak üzemeltetésre.
Lakóparkok esetében a közpark az ingatlan értékét növeli, ipari parkok esetében pedig segíti a jó kapcsolat kialakítását a környéken élőkkel.
Mi befolyásolja a közpark építés árát?
A terület nagysága
A közpark építés árát természetesen befolyásolja a terület nagysága, azonban nincs feltétlenül egyenes arány köztük.
Általánosságban elmondható, hogy nagyobb területű park építési költsége fajlagosan alacsonyabb lehet, egy kisebbnél. Ennek egyik oka, hogy a kiszállítási költségek kisebb park esetében is közel azonosak lehetnek, mint egy nagyobbé. Valamint nagyobb területeken váltakozva alakítható olcsóbb extenzív és drágább intenzív felület.
A talaj cseréje – elkerülhetetlen, de akár jelentős költség is megtakarítható vele
A talaj cseréje jelentheti a költségek egyik legnagyobb részét, ezért fontos pontosan megtervezni. A felső réteget mindenképpen érdemes kicserélni, ezt a növények gyorsabb, látványosabb fejlődésükkel, hosszabb élettartamukkal meg fogják hálálni.
Amennyiben szennyezett a talaj, akkor annak a cseréje elkerülhetetlen. Amennyiben nem szennyezett, akkor a részleges csere a jó megoldás. Ebben az esetben a növények alatt fél, a fák környékén egy méter mélyen indokolt a talaj kicserélése, de például padok vagy utak alatt nem szükséges, ott csak annyit érdemes visszabontani, amennyit a járófelület kialakítása igényel.
Nem érdemes tehát mindenhová friss termőtalajt telepíteni. Annál is inkább, mert a kitermelt talaj elszállításának is komoly költsége van.
Ezt csökkenthetjük azzal, hogy a kitermelt talajt felhasználjuk a parkban domb, szánkódomb vagy zajszigetelő domb kialakítására.
De ha például egy szabadtéri színházat terveznek a parkba, akkor az elé is építhető egy domb, amely természetes lelátóként is szolgálhat.
A növények
A közparkok építési költségének másik komoly tényezője a kiültetett növények. Ezeken sem kell feltétlenül spórolni, de itt is igaz, hogy átgondolt tervezéssel a költségek optimalizálhatók.
Extenzív park
Bármennyire is meglepő, egy közparknak is lehetnek extenzív részei. Főleg nagyobb területen érdemes a gazdagabb intenzív részt és az olcsóbb extenzív területeket váltogatni.
Az extenzív park nem igényel rendszeres karbantartás, locsolást. Ilyet hozhatunk létre egy park azon részén például, amin rendezvényeket – vásár, koncert, találkozó – tartanak, ahol a gyepre rendszeresen rálépnek. Itt az sem baj, ha nyáron a fű kiég és elveszíti a zöld, angol gyep jellegét, hiszen nem is ez a feladata.
Természetesen az extenzív felületen is szükséges időnként a fű nyírása, de messze nem igényel olyan rendszeres karbantartást, mint az intenzív felület.
Intenzív park
Ha közparkról beszélünk, akkor általában egy gondozott, többszintes – fű, cserje, fa – intenzív park jelenik meg a szemünk előtt.
Itt indokolt lehet kisebb, nagyobb felületen, gondozott zöld gyepet kialakítani, ami már a színével is nyugtató hatást kelt és a park alaphangulatát is megadja. Emellett a kialakítása is a leggazdaságosabb.
A közpark fontos részei a fák, amelyek nyáron a melegben árnyékot adnak, illetve javítják a levegő minőségét. A fű és a fa mellett érdemes többféle cserjét, évelőt ültetni. Ezek átgondolt kialakításával igen látványos eredmény érhető el.
A különleges fák fajlagosan drágábbak lehetnek, de egy-egy ilyen ültetése nem befolyásolja jelentősen a parképítés költségét, ugyanakkor a park ékkövévé válhat. Ez lehet egy különleges fenyő, de akár cseresznyefa is, amely virágzása során még több látogatót vonz a parkba.
A gesztenyefa szinte kötelező kelléke a parkoknak, hiszen a gesztenye gyűjtés a gyerekek számára mindig izgalmas. A fák megfelelő kiválasztásával elérhető, hogy ne egyszerre őszüljenek, hanem több lépcsőben, így ősszel mindig színes lehet a park.
Sőt, a fák kiválasztásával az őszülő levelek színeit is érdemes kombinálni, sárgát a narancs pirossal vagy a rézbarnával.
Az évelők tavasztól őszig biztosíthatják a park üde színét, télen pedig az örökzöldek, fenyőfélék, a babérmeggy, vagy az olyan vesszőfélék, amelyek szára vörös, barna, így amikor lehull róluk minden levél, akkor is ad színt a parknak.
Parkbútorok
A parkok alapvető feladata a pihenés és kikapcsolódás segítése, ezért mindenképpen számolni kell parkbútorokkal. A legfontosabbak a padok és szemetesek, de asztalok is elősegíthetik a parkok aktív használatát, akár piknikhez, akár sakkhoz vagy bármilyen társasjátékhoz.
Karbantartás
A közpark építés árában nem szerepel a karbantartás, de már a tervezésnél érdemes figyelembe venni a rendszeres karbantartás és ápolás költségét. A zöld angol gyep és a látványosabb növények is rendszeres öntözést igényelnek, amelyet öntözőrendszerrel a legcélszerűbb megoldani. Ennek a kialakításán nem érdemes spórolni, mert a kézi locsolás biztosan többe kerül és nagyobb vízfelhasználást eredményez.
A gyep akkor a legszebb, ha heti rendszerességgel nyírják, de a fenntartási költség csökkenthető, ha ezt 10–14 napra növelik, amivel még mindig szép gyep érhető el.
Hogyan őrizhető meg a park értéke?
A közpark építés árának megtérülése nagymértékben függ attól, hogy mennyire sikerül megőrizni a park állapotát, mennyire vigyáznak rá a használói. Ehhez is van bevált módszer.
Lakossági fórum az építés előtt
Érdemes a környéken lakók igényeit felmérni, akár kérdőívvel, akár online felületen, de a legegyszerűbb és meglepően jól működő módszer, ha kitesznek egy táblát, amire bárki felírhatja az igényét, illetve, ha egy helyszíni lakossági fórumot tartanak.
Ez némi szervezést igény, a közpark építés árát azonban szinte alig növeli, mégis a használói sokkal inkább magukénak érzik a parkot.
Ne spóroljon a szemeteskukával és a takarítással!
Egy szépen kialakított parkban sokkal kevesebb a szemetelés, mint egy elhanyagolt közterületen. Ehhez azonban elegendő, könnyen megtalálható és megfelelő befogadóképességű kukára van szükség. A közterületek egyik legnagyobb ellensége, ha elindul rajtuk a szemetelés, ami nagyon nehezen fordítható vissza.
Bekerített, zárható park
A parkokat szinte minden esetben érdemes bekeríteni és zárható kapuval ellátni. Ez egy részről jelzi a park határait, másrészről védelmet ad neki, akár kívülről, akár belülről. Például a gyerekek is szabadabban játszhatnak, nem tudnak kiszaladni a parkból.
Informálás, edukálás
Egy közpark építési árában szinte elenyésző költség, ha informáló táblákat helyeznek ki. Ezek lehetnek egészen kis táblák, amelyek az adott növények nevét jelzik.
Szintén bemutatható a parkban található madarak neve és néhány tulajdonsága. Hasonlók lehetnek a rovarhotelek, méhlegelők, madárodúk, denevérodúk kialakítása és ezek, fontosságának ismertetése.
Minél személyesebbé teszünk egy parkot, annál jobban magukénak fogják érezni az odalátogatók és annál jobban fognak rá vigyázni.
Tegye egyedivé a parkot!
Egy közpark akár a lokálpatriotizmust is segítheti, főleg, ha az ott lakóknak személyes kötődése is van hozzá. Ez elérhető a településre, városrészre, kerületre jellemző szobor, emlékmű, jelkép elhelyezésével, amellyel máris egyedivé és az adott területre jellemzővé alakítható a közpark.
Bízza a közpark építést a Parkfenntartó tapasztalt szakembereire
Közpark építés árát, ahogy látható rengeteg tényező befolyásolja. Azonban az elmondható, hogy a megrendelő akkor jár a legjobban, hogy ha a tervezéstől a kivitelezésen át a fenntartásig minden lépést összehangol és szakemberekre bízza. A Parkfenntartó Kft-nél munkatársaink több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek közparkok tervezésében, kivitelezésében és karbantartásában.
Amennyiben szeretne többet tudni a közparképítésről, inspirálódjon referenciáinkból, vagy vegye fel a kapcsolatot szakembereinkkel, akik segítenek az Ön számára legmegfelelőbb közpark létrehozásában!