A zöldtetők vagy tetőkertek ma már szinte elengedhetetlen részei lettek a városi épületeknek. Gazdasági és környezetvédelmi előnyeik mellett a lakókra, vagy irodák esetében a munkavállalókra gyakorolt pozitív hatásaik miatt már nem is az a kérdés, építsünk-e, hanem hogy hogyan. A zöldtetők árát számos tényező befolyásolja, amikre érdemes odafigyelni, hogy a felesleges költségeket elkerüljük.
Zöldtető építés előnyei
A zöldtetők gazdasági előnyei közé tartozik az ingatlan értékének növelése, a telek beépíthetőségének növelése és az energiatakarékosság. Környezetvédelmi szempontból csökkentik a városi hőszigethatást, javítják a levegő minőségét és támogatják az egyre fontosabbá váló biodiverzitást. A munkavállalóknak pedig kellemesebb munkakörnyezetet biztosítanak, csökkentve a stresszt és növelve a produktivitást.
A zöldtető árát befolyásoló tényezők
A zöldtetők kialakításánál két jól elkülöníthető tételt kell szem előtt tartani: kivitelezési és fenntartási költséget. Mindkettő szempontjából fontos megkülönböztetni az olcsóbb extenzív zöldtetőket és a komplexebb intnezív zöldtetőket.
Extenzív tetőkert
Az extenzív zöldtető egy alacsony karbantartási igényű, könnyű tetőkert, melyet vékony, 5-10 centiméter ültetőközeggel látnak el, főleg varjúhájfélékkel ültetik be. Nem igényel öntözést és elegendő félévente egyszer karbantartani.
Milyen előnyei vannak az extenzív zöldtetőknek?
- hőszigetelés,
- csapadékvíz megtartás,
- biodiverzitás növelése,
- alacsony telepítési és karbantartási költség,
- alacsony súlya miatt nem igényel megerősített tetőszerkezetet.
Intenzív tetőkert
Az intenzív zöldtető vastagabb, általában 50–70 centiméter talajréteggel és változatos, többnyire háromszintes növényzettel rendelkezik, beleértve a füvet, a cserjéket és a fákat. A parkokhoz hasonlóan kialakítható rajta sétány, pihenőhely. Magasabb karbantartási igényű, de esztétikailag vonzóbb és multifunkcionális.
Milyen előnyei vannak az intezív zöldtetőknek?
- hőszigetelés,
- csapadékvíz megtartás,
- biodiverzitás növelése,
- nagyobb százalékban számít be a zöldfelületbe (nagyobb százalékban növeli a telek beépíthetőségét).
A talajréteg a zöldtető árának egyik legjelentősebb tétele
Akár extenzív, akár intenzív zöldtetőről van szó a költség egyik jelentős részt a talajréteg kialakítása jelenti. A tetőre minden esetben víz és hőszigetelő anyagot kell helyezni, drénlemezt és geotextilt, erre jöhet a talajkeverék.
A talajkeveréknek több feladatot is el kell látni, többek között a víztartást, illetve az ásványi anyagok utánpótlását a növények számára. A tetőkertekre mindig úgy kell tekinteni, mint a természetes közegtől elzárt kertekre, ezért talajrétegnek nem alkalmas az építkezéskor kitermelt, vagy máshonnan szállított természetes talaj.
Sokéves tapasztalatunk alapján a tégla vagy kohósalak és ásványi anyagok keveréke a legmegfelelőbb. Ilyen keveréket készen is lehet kapni, de mi egy saját, speciális ásványianyag keveréket hoztunk létre, amelyet a Kertészeti Egyetemen bevizsgáltattatunk, és ott is megfelelőnek tartották.
Milyen vastag legyen a talajréteg?
A különböző növényeknek más-más vastagságú talajrétegre van szüksége. A varjúhájnak elegendő 15 centiméter is, a fűnek 30 centiméter, míg a fáknál 70–100 centiméter vastag talaj szükséges.
A zöldfelületi beszámíthatóság miatt intenzív zöldtető esetén általában 50 centiméter vastag talajréteggel érdemes számolni. Amennyiben a tetőkertre fát is szeretnénk ültetni, elegendő a fa körül megnövelni a talaj vastagságát, akár természetes dombbal, akár támfallal.
Növényzet típusa
Extenzív tetőkertnél egyértelműen az alacsony gondozási igény a cél, intenzív tetőkerteknél viszont bármi kialakítható, ami egy hagyományos parkban. Érdemes a három szintes növényzetben gondolkodni.
A tetőkertek kedvelt növénye a fű, amely nagy egybefüggő zöldfelületet ad, taposás tűrő, rá lehet lépni, rá lehet ülni vagy akár feküdni is. Rekreációs szempontból az egyik legfontosabb. Viszont a megfelelő gyep heti karbantartást, elsősorban vágást igényel.
A tetőkertre különösen igaz, hogy kis területen kell kialakítani, ezért érdemes a sík talajt kis dombokkal variálni, amelyek izgalmasabbá, csalogatóbbá tehetik a kertet.
Biodiverzitás
Több okból is érdemes a biodiverzitásra odafigyelni. Egyrészt ez olyan növényeket jelent, amelyek kölcsönösen megélnek egymás mellett, akár folyamatos lehet a virágzásuk is. A biodiverzitás része az állati élőhelyek, kialakítása. A városi környezetben egyre fontosabbak a méhlegelők, de más rovarok is hozzájárulhatnak többek között a kártevők elpusztításában, vagy táplálékul szolgálhatnak a madaraknak.
TIPP: Egy rovarhotel vagy madáritató telepítése elenyésző tétel a zöldtető árában, mégis nagyban növelheti a biodiverzitását, amely sokkal kellemesebb rekreációs hellyé teheti a zöldtetőt.
Öntözőrendszer
Zöldtetők esetén olyan gyorsan megtérül az öntözőrendszer, hogy mindenképpen ajánljuk. A tetőkerteket a speciális talajréteg miatt szinte nem lehet túlöntözni, a víztartó és víz elvezető hatása úgy van méretezve, hogy akár egy heves nyári zápor alatt pár perc alatt leszakadó több milliméter esőt is el tud vezetni.
A slagból öntözés azonban amellett, hogy körülményes, mindig jelentősen nagyobb vízfelhasználást eredményez, mint az öntözőrendszer.
TIPP: Az öntözőrendszer a zöldtető árát növeli ugyan az építésekor, de a vízfelhasználás csökkentésével az üzemeltetés során ez a költség nagyon hamar megtérül.
Burkolatok, térbútorok, vízjáték
Bár a zöldtetők zöldfelületét csökkentik, intenzív zöldtetők esetén szinte elkerülhetetlenek a burkolatok, de a térbútorok, padok, asztalok és akár vízjátékok, szökőkutak javíthatják a zöldtető rekreációs hatását.
Tervezés és a tetőszerkezet terhelése
A zöldtetők kialakítását érdemes már a tervezés fázisában eldönteni, hiszen egy vastagabb talajréteg akár komoly súlyterhelést is jelenthet. Ha utólag szeretnénk zöldtetőt kialakítani, akkor mindenképpen szükséges statikus tervező bevonása.
TIPP: Meglévő tető esetén a talajréteg vastagságával követni lehet a tető terhelhetőségét. Ahol nincs alátámasztás, ott vékonyabb talajréteggel lehet számolni, ezzel csökkenthető a zöldtető ára.
Kivitelezés
A kivitelezési költségek tervezése során nem szabad elfelejteni, hogy a talajréteget és a növényeket fel kell juttatni a tetőre. Kisebb virágok esetében még esetleg alkalmazható az épület liftje, de a talajréteget és a nagyobb növényeket külön daruval kell feljuttatni.
Ha már meglévő épületen alakítanak ki tetőkertet, akkor számolni kell egy külső felvonórendszer költségével.
TIPP: Jelentősen csökkenthető a zöldtető ára, ha az építkezéshez felállított daruval juttatják fel a talajréteget és akár a nagyobb növényeket is a tetőre.
Fenntartás
Mint minden zöldfelületet, a zöldtetőket is karban kell tartani. Az öntöző rendszer kialakítása sokat segít, de a gyepet rendszeresen kell nyírni, a talajt legalább félévente trágyázni, a gyomot irtani. Extenzív zöldtető esetén is érdemes félévente egyszer karbantartani.
Bízza a zöldtető kialakítást szakembereinkre
A zöldtőt árát nem csak az befolyásolja, hogy mit szeretne rajta kialakítani, hanem az is, hogy hogyan teszi. Ha zöldtető kialakításán gondolkozik, vagy csak azt szeretné mérlegelni, hogy megéri-e egy ilyen beruházás, vegye fel a kapcsolatot szakembereinkkel, akik több évtizedes tapasztalatuk alapján segítenek a megfelelő zöldetető kiválasztásában, és abban is hogy ne merüljenek fel fölösleges költségek.