Budapest egyik legikonikusabb épületének látványos megújulásában vettünk részt. Az egykori MÉMOSZ székház műemléki karakterének megtartása mellett vált közel nulla energiafelhasználású, a legmodernebb technológiát felvonultató otthonává, az RTL Magyarországnak. A Liget Center irodai belső kert kialakítása során ehhez mi összetett, izgalmas zöldfelület kialakításával, illetve az építkezés üteméhez igazodó, rendkívül szoros határidőn belül elvégzett munkával járultunk hozzá.
Liget Center Auditórium
A Dózsa György úton álló épület 1948 és ‘50 között készült, a MÉMOSZ (Magyar Építőipari Munkások Országos Szövetsége) számára. A Magyar Modernista Építészeti Mozgalom kiemelkedő és ritka példájaként tartják számon, amely a maga idejében igen modernnek számított.
Két évvel ezelőtt az RTL Magyarország vásárolta meg és szigorú műemlékvédelmi előírások mellett újíttatta fel, illetve a belső udvaron egy új épülettel egészítették ki.
Az építészeti örökség megőrzése mellett, a fenntarthatóság és a modern munkahely megteremtése volt a fő cél, amelyet a zöldterület kialakításánál is szigorúan figyelembe kellett venni.
Zöldterület kialakítás nagyon szűk határidővel
A zöldterületek kialakításának koncepcióját az S73 tervezőiroda dolgozta ki, mint a projekt generáltervezője. A kert és tetőkert építési munkálatokat pedig nagyon szűk határidővel végeztük el.
A kivitelezés során több évtizedes tapasztalatunkra támaszkodtunk, gyorsan, precízen dolgoztunk. Amikor lehetőség nyílt a munkavégzésre, jelentős létszámmal vonultunk a helyszínre.
2024 április és október között több alkalommal is dolgoztunk, hogy az átadásra a zöldfelület is elkészüljön.
Irodai belső kert és zöldtető építés
A zöldfelületek építésénél két fő feladatunk volt:
A belső kert nagy része a mélygarázs fölötti tetőkert, kisebb része pedig termett talajon kialakított kert.
Megmaradt az eredeti burkolat
Az épület felújításánál szempont volt, hogy minél több eredeti anyagot őrizzenek meg, ezért például az eredeti bazalt burkolatot felszedték, felújították és mi egy modern technológiával építettük vissza. Ennek a lényege, hogy a fuga vízáteresztő, így, ha csapadékvíz kerül rá, az nem áll meg rajta, hanem beszivárog a talajba. Ezzel is elősegítve a terület esővíz megkötését.
Zöldtető a mélygarázs felett
A mélygarázs tetejének víz és hőszigetelését a kivitelező végezte. Mi erre fektettük rá a drénlemezt, a geotextilt és a termőközeget. Ez utóbbi 50 centiméter vastag, amelyre cserjét, évelőt és díszfüvet ültettünk.
A belső udvar azon részén, ahol termett talaj van, öt díszcseresznye fát ültettünk. Ezek előnye, hogy oszloposan nőnek, a belső udvarban teret engednek a fénynek. Tavasszal látványosan virágoznak, nyáron zöldellnek, ősszel pedig narancspiros színben pompáznak, így mindig látványos részei maradnak a kertnek.
Fasor védi az épületet a felmelegedéstől
Az épület autós bejárata a Városligeti fasorról nyílik, ahol egy rövid szakasz után a belső udvarban lehet lehajtani a mélygarázsba. Ez egyben a telekhatár is, ahol egy hársfa állt. E mellé mi még öt hársfát ültettünk.
A fasor látványos és egyben a telekhatárt is egyértelműen jelzi, emellett azonban nyáron árnyékoló hatása is van az épület falára. Mivel egy közel nulla energiafelhasználású épületről van szó, ennek az árnyékoló hatásnak az energetikai előnyét is felhasználták.
Eredeti mélygarázs fedél egy kis csavarral
A mélygarázs lejárata eredetileg nem volt lefedve, ez kapott most egy háromszög alakú borítást. Mögötte üvegtetővel ellátott folyosó húzódott, amelyet azonban az évek során lefedtek. Ezt a megoldást is szerették volna megtartani az épületen, ezért a felújított üvegtetőre egy WPC borítást készítettünk.
A Wood Plastic Composite (WPC) rendkívül ellenálló faforgács, műanyag keverék. Ebből azonban nem csak az üvegtető tetején hoztunk létre járófelületet, hanem felkanyarodik a garázslejáró háromszög épületére, amely így egy látványos, ugyanakkor játékos dizájn elemévé vált a belső kertnek.
Piros konténert rejtő borostyán
A belső udvarban található egy piros hajózási konténer, amelyben az épület gépészeti berendezéseinek egy részét helyezték el. Ezt a konténert takartuk el egy természetes borostyán fallal.
Ehhez egy acél tartószerkezet volt szükséges, amelyre a borostyán felfutva alakít ki zöld falat. A fal teljes kialakulásához két–három évre van szükség, de már pár hónap után is jól látható lesz az eredménye.
Helyreállítás és vadszőlő akár 6 méter magasságig
A Dózsa György útra merőleges telekhatáron egy fűsáv volt, amelyet az építkezés során használtak, így a szomszéd telek gyepsávját újratelepítettük, illetve a megrongálódott öntözőrendszerét is kijavítottuk.
Az épület fala mellett egy vékony kavicssávot hoztunk létre. Ennek több funkciója is van, egy részről így az épület karbantartás és tisztítás során körbejárható, másrészről az ablakokról lefolyó esővíz könnyen be tud szivárogni a talajba.
A gyep és a kavicssáv közti vékony területre több mint száz tő vadszőlőt ültettünk, amelyhez külön öntöző rendszert alakítottunk ki. A vadszőlő hat méter magas sodronyra fut fel, és egy igen látványos sor fog kialakulni az épület fala mellett. Ez kívülről és belülről is jól látható lesz. Nyáron az árnyékolásból is kiveszi a részét, ugyanakkor a fényt is beengedi az épületbe.
Biodiverz extenzív zöldtető
Az új épület tetején extenzív zöldtetőt alakítottunk ki előre telepített varjúháj szőnyegből – aminek az átlaghoz képest alacsonyabb a gondozási igénye. A tető különlegessége, hogy a varjúhájat szárazságtűrő cserjék szakítják meg, amelyek a biodiverzitást segítik és élőhelyet teremtenek a környéken élő rovaroknak, madaraknak.
10 fát ültettünk a Városligeti fasorra
Az épület fontos homlokzata nyílik a Városligeti fasorra. Itt teljes talajcserét hajtottunk végre: az ültetőgödröket 1 m³ termőfölddel töltöttük fel, gyepszőnyeget fektettünk le, és tíz fát ültettünk.Az épület előtt lévő szobortalapzat környékét egy kis dombbal kiemeltük, a kiemelést cserje ültetéssel tettük hangsúlyosabbá.
A szobor előtt található egy beton térelem, amelynek burkolatát az épület felújításából megmaradt burkolattal látjuk el, amely az épület környezettudatosságához is hozzájárul.
A kerítésként szolgáló, eredeti láncos terelőelemeket, felújítás után visszahelyeztük az épület elé.
Feszített ütemterv mellett is pontos munka a Parkfenntartótól
A Liget Center felújítási munkálatai a szakma és a lakosság elismerését egyaránt elnyerték. A Parkfenntartó-nál l büszkék vagyunk rá, hogy egy ilyen ikonikus épület példamutatóan látványos megújulásában vehettünk részt. A rendkívül szűkös határidőt végig tartottuk ezzel is hozzájárulva az épület sikeréhez.
A Liget Centeren kívül számos irodaház tetőkertjét és kertjét alakítottuk ki, amelyeket referencia munkáink között tekinthet meg.